Hubnutí a jídlo – mýty a omyly

Snad u všech témat kolem vylepšení postavy panují různé polopravdy či dokonce zcela nesprávné teorie, které jsou zakořeněné jako dogma. A není tomu jinak ani při hubnutí, ba naopak. Názory, jak efektivně zhubnout jsou zatížené mnohými špatně vytvořenými návyky, které obecně kolují v povědomí mnoha lidí. Vynechání sacharidů, hladovění, jídlo každé dvě hodiny – má to při hubnutí nějaký význam?

V první řadě nutno zdůraznit, že hubnutí je věc zcela individuální, která vyžaduje osobitý přístup. Neboť každý jsme jiný a každý máme jiný metabolismus, genetické předpoklady, věk, kondici, stereotypy, zaměstnání. A tak je potřeba přistupovat i k jakémukoliv tvrzení či pravidlu, které občas může na někoho platit, ale u vás nemusí mít žádný úspěch.

1. Když chci zhubnout, musím vynechat sacharidy

Vynechat pečivo, brambory, rýži, těstoviny apod. – ano, lze to, protože průměrně tělo potřebuje ke svému fungování cca 150 g sacharidů za den a ty lze získat z luštěnin a z některých druhů zeleniny a ovoce. Je však jen pár vyvolených, kteří se dokáží dlouhodobě či napořád stravovat bez sacharidů. Většina z nás se dříve nebo později k pečivu a dalším přílohám stejně vrátí a mnohdy s velkou chutí, kterou museli krotit.

Ano, nízkosacharidová dieta nastartuje hubnutí a zpočátku jsou výsledky poměrně rychlé a znatelné. Proto může být tento přístup vhodný pro lidi, kteří potřebují rychle nastartovat metabolismus a hubnutí. Funguje to celkem jednoduše. Pro tělo jsou totiž sacharidy nejjednodušší forma energie, bez které se neobejde. Ve zkratce, po zpracování sacharidů v trávicím systému se dostanou do krve ve formě jednoduchých cukrů. Ve chvíli, kdy tělo nemá dostatek krevního cukru, sáhne do vlastních tukových zásob, aby získal potřebnou energii a nastává ten žádoucí efekt, tedy "spalování" tuků. Takže vynechání sacharidové zásobárny energie logicky vede k rychlým váhovým úbytkům, a to je taky důvod, proč mají bezsacharidové diety takový úspěch.

Ovšem po úvodním rychlém startu se proces hubnutí najednou zpomalí, ne-li zcela zastaví. Často to souvisí i s tím, že jídelníček bez sacharidů již není dodržován tak striktně, ale především tělo si zvykne fungovat s tím, co mu prostě dáte k dispozici. Pokud však chcete zůstat štíhlí a fit dlouhodobě, je třeba naučit se zařazovat sacharidy běžně do jídelníčku, ale v takové podobě, která nebude zbytečně navyšovat kalorický příjem a bude tělu prospěšná. K tomu je samozřejmě žádoucí zdravý jídelníček spojit s pravidelnou pohybovou aktivitou.

Hubnutí  a jídlo – mýty  a omlyly

2. Když chci zhubnout, musím hladovět

Největší omyl, který snad o hubnutí může platit! Pokud nedržíte občasný půst na pročištění těla a detoxikaci, tak hladovění je při hubnutí nesmysl. Stanete se otroky jídla, na kterém si pak můžete vybudovat dokonce závislost a vypěstovat si spíše sklony k přejídání než k zdravému životnímu stylu. Celý den myslet jen na to, kdy už si konečně mohu dát jídlo je nesvoboda, která neprospívá ani dlouhodobě udržitelnému hubnutí, ani vaší psychice. V krajních případech vám může navíc uškodit nedostatkem vitamínů a minerálů.

Většina lidí má problém s nadváhou právě proto, že rádi jí, a proto logicky vzít jím jídlo je velká chyba. Je spíš potřeba naučit je připravovat si jídlo z plnohodnotných surovin, vyřadit z jídelníčku zbytečné kalorie a nahradit je zeleninou, komplexními sacharidy a jídlem bohatým na bílkoviny a zdravé tuky.  Protože chutně lze jíst i s třetinovým podílem kalorií oproti původním návykům, jen je třeba si dát tu námahu a naučit se to.

 

3. Když chci zhubnout, musím jíst 6x denně malé porce

Další extrém. Pokud to někomu vyloženě vyhovuje a jeho organismus je na to tak nastavený, pak je zcela v pořádku jíst každé dvě hodiny malé porce, které stihnou v mezičase vytrávit. Ale popravdě, vyhovuje to vskutku málokomu. V praxi je to spíš naopak. Někdo na to nemá časové možnosti kvůli práci a někdo nemá prostě hlad a nutit ho dát si předepsanou svačinu je hloupost. Já se třeba ráda najím v klidu a když už, tak pořádně. Proto většinou jím 3x denně větší porce.

Víc, než zda jíte v pravidelných intervalech si ohlídejte, kolik toho sníte. Důležité je, aby váš kalorický příjem za den odpovídal vašim cílům:

  • Chci si udržet váhu: kalorický příjem musí být zhruba stejný jako výdej (samozřejmě občasné odchylky kvůli výletům či grilovačce jsou v pořádku).
  • Chci zhubnout: musím v jídle přijmout méně kalorií, než ze sebe vydám.
  • Chci nabrat svalovou hmotu: logicky musím toho sníst více, než tělo za ten den vydá.
Hubnutí  a jídlo – mýty  a omlyly
 

Pozn.: Pokud cvičíte nebo děláte jakoukoliv sportovní aktivitu, je vhodné naplánovat si jídlo s ohledem na trénink. Více v článku Co jíst před cvičením a co jíst po cvičení.