Během svého života jsem se sama ocitla ve fázi, kdy počáteční nadšení, odhodlání a motivace se vytratily a cvičení se pro mě stalo stereotypem, ke kterému jsem se čím dál, tím častěji musela nutit. Pokud se taky dostanete do podobného stavu, mám pro vás 7 tipů, které vám pomohou získat zpět motivaci a chuť ke cvičení.
1. Stanovte si reálný cíl a správný způsob pro jeho dosažení
Vaše nechuť může pramenit z toho, že se nikam neposouváte nebo nevidíte progres ve své činnosti. Do těsných kalhot se stále nevejdete, váha ukazuje s mírným kolísáním pořád stejnou hodnotu, zadek stále nemáte tak malý a kulatý jako holky z Instagramu …. Každý si najde to svoje zklamání, které mu den po dni ubírá chuť a motivaci cokoliv měnit, protože je to marné.
V první řadě je důležité, že své tělo začnete přijímat již ve stavu, ve kterém je právě teď. V šatníku máte určitě mnoho oblečení, které vám sluší, ve kterých vypadáte skvěle a které vás přesvědčí o tom, že každý může být atraktivní, pokud ví, co mu sluší.
V druhé řadě je třeba stanovit si krátkodobější, měřitelné, a hlavně dosažitelné cíle, ke kterým se dá dojít v dohledné době a pak je třeba připravit si jasný a správný plán (strava + tréninkový plán), díky kterému již po pár týdnech začnete vidět na sobě změny a posuny. Radost z dílčího úspěchu bude hnacím motorem pro vaše další snažení.
A jaké to jsou ty menší a dosažitelné cíle? Zcela jistě tušíte, že odpověď bude vždy individuální. Ale takovým příkladem mohou být přání jako: shodit 3 kg, zpevnit „rozteklý” zadek, posílit střed těla, zúžit obvod stehen o 1 cm, dopnout knoflík u kalhot, zpevnit povislé paže a břicho – vždy záleží na vašem výchozím fyzickém stavu, stavbě těla a samozřejmě i na vašich časových možnostech. Ale musíte vědět, že váš cíl je reálný a že způsob, jakým ho chcete dosáhnout, je ten správný.
2. Sledujte a zaznamenávejte svoje pokroky
Sledujte čas i trasu svého běhu, zapište si výchozí váhu či výchozí centimetry. Kdykoliv uvidíte, že jste se od původních hodnot zlepšili, bude to pro vás nejlepší motivace snažit se dál.
3. Trénujte i venku
Sluníčko, čerstvý vzduch a příroda mají nesporně velmi pozitivní vliv na naši náladu, pocity, energii a chuť do života. Pokud je venku krásné počasí, je dobré udělat změnu, vynechat uzavřené fitness centrum a upřednostnit cvičení venku na čerstvém vzduchu. Běh v přírodě spojený se silovým tréninkem za příznivého počasí má nejen své kouzlo, ale doslova vás nabije energií a skvělým pocitem.
4. Trénink zkraťte a zintenzivněte
Zdlouhavé a úmorné cvičení vás může nudit. Trénink pak může být pro vás víc vzrušující, když bude kratší, ale o to intenzivnější. Dostanete se do vyšší tepové frekvence a neopomenutelným plusem budou endorfiny, tedy hormony dobré nálady. Při dynamickém cvičení vám hodně pomůže i rychlejší hudba.
5. Zvolte správnou hudbu
Hudba při cvičení má vskutku velkou moc, ať už si to uvědomujete či nikoliv. Nabudí vás, nakopne vás a zcela přirozeným způsobem vás dostane do rytmu, který vás udrží snáze v pohybu a vyburcuje i k lepšímu výkonu. Pro dynamičtější trénink volte rychlejší hudbu, při strečinku a relaxaci si přepněte na pomalejší tóny.
6. Spojte se s někým
Ať už to bude člen rodiny, kamarádka nebo osobní trenér, vždy je lepší, když máte někoho, s kým se budete podporovat, kdo vás bude povzbuzovat, s kým budete sdílet svoje dojmy a posuny v cvičení a kdo vás povede k odpovědnosti a pomůže vám zůstat na vytyčené cestě.
7. Zkuste změnit cviky a pohyb
Pokud již měsíce děláte to stejné cvičení, prostě vás to začne nudit. To je zcela normální a v té chvíli je čas na změnu. Změňte způsob tréninku, cviky, nebo i dobu tréninku. Přijměte novou výzvu, neboť k vašemu cíli nevede jen jediná správná cesta, vždy je možnost trénink kombinovat a měnit tak, aby vás to bavilo.